kondominium niemiecko-rosyjskie

13 wrz

[Nie usuwam tego, chociaż powinienem. Zostawię to ku przestrodze. Po pięciu latach uważam, że PO to jeszcze większe łajdaki niż PIS:( ] – 28.XII.2015

Kondominium (z łac. con- = ‚współ-‚, dominium = ‚panowanie’) – kolonia zarządzana wspólnie przez dwa lub więcej państw-metropolii.

Taki status miały np. Nowe Hebrydy, które przed uzyskaniem niepodległości (jako Vanuatu) były wspólną posiadłością Wielkiej Brytanii i Francji. Inne kondominia to Canton i Enderbury- współwładanie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, eksklawa Walvis Bay pod wspólną administracją RPA i Namibii. Oba już nie są posiadłościami kolonialnymi. Sudan stał się kondominium brytyjsko-egipskim po powstaniu Mahdiego.

W Europie kondominium francusko-hiszpańskim pozostaje nadal wysepka Isla de los Faisanes na granicznej rzece Bidassoa pod wspólnym zarządem władz miejskich Irun (Kraj Basków) i Hendaye (Francja).

[definicja pochodzi z Wikipedii]
 
*****************************************
 
 

Jarosław Kaczyński kilka dni temu stwierdził, że Polska to kondominium niemiecko-rosyjskie…

J. Kaczyński to w końcu były premier tegoż rzekomego kondominium, prezes największej opozycyjnej partii, niewiele brakowało, a dzięki „założeniu okularów” i „pogrążeniu się w kilkutygodniowym milczeniu” zostałby prezydentem tego kondominium – nie udało się. Od paru tygodni jest głównym podsycaczem „konfliktu o krzyż”. Pozbywa się ludzi z własnej partii, którzy niemal uczynili go prezydentem.  Z wyrachowaniem wykorzystuje pamięć swojego brata i legendę Solidarności z lat 80-tych do knucia, skłócania, straszenia, obrażania i oskarżania. To nietypowa taktyka polityczna, czy choroba psychiczna? Może tylko niedyspozycja spowodowana traumą po katastrofie? Niestety od traumy bliżej do choroby psychicznej niż do taktyki…

Chętnie zająłbym się krytyką PO i Prezydenta, bo jak zawsze jest co krytykować, ale trochę się boję… ciągle jedyną alternatywą jest Jarosław, a to dla mnie jest problem, bo nie wiem czy to jest choroba psychiczna czy taktyka.

…właściwie wiem, ale nie potrafię tego udowodnić, bo nie jestem psychiatrą:|

Tags: , ,

Jeden komentarz:

  1. viroos pisze:

    po 5 latach muszę przyznać się do błędu:( – w sprawie kondominium prezes miał rację

Skomentuj

viRoos

sacrum i profanum… ale o co chodzi?